Ana Sayfa
Ana Sayfa
KilimNet: Ana Sayfa
Internet ServisleriNetwork ServisleriÜrünlerDuyurular
Bağlantılarİnsan KaynaklarıKilimNet HakkındaSite HaristasıEnglish


KilimNet Ana SayfaGüneş Sistemi Sitesi Ana Sayfa

Venus Yüzeyi


Venus yüzeyine bugüne kadar pek çok uzay araci indi (Bakiniz: Uzay araçlari sayfasi). Bunlardan 4 tanesinde (Venera 9, 10, 13 ve 14) kamera bulunmaktaydi. Bu uzay araçlari Venus yüzeyinin 470° C sicakligi ve 90 atmosfer basincina dayanabilmeleri için yuvarlak yapilmis, kalin duvarli ve sogutuculu özel uzay araçlari idi. Ancak bu uzay araçlari bile en fazla yüzeyde 1 saat kadar dayanabilmislerdir. Bu süre içinde Venera 9 ve 10 birer ve Venera 13 ve 14 ikiser (renkli) resim göndermislerdir. Yukaridaki fotograftan görülecegi gibi resimler oldukça distorsiyonlu sanki balik gözü objektifle çekilmis gibidir. Bunun nedeni yüzeydeki kötü sartlar dolayisiyle kameranin ancak ufak bir delikten disari bakabilmesidir. Bu delikteki mercegin camdan yapilmasi mukavemet açisindan mümkün olmadigindan elmas kullanilmistir.(Courtesy U.S.S.R. Academy of Sciences.Resim çekildiginde...)

Venus yüzeyi bu kadar volkanik bir gezegende beklenecegi gibi volkanik kayalarla kaplidir ve dünyadaki volkanik bölgelere benzer. Yukaridaki resim en üstteki resmin 180° aksi yönünde Venera 14 tarafindan çekilmistir.

Venera 13 inis bölgesi.

Venera 13 inis bölgesinin diger yöndeki görüntüsü.

Venus yüzyinin çekilen ilk resmi. Venera 9 inis bölgesinde diger inis bölgelerinden farkli olarak etrafa saçilmis kayalar göze çarpar. Venera 9 bir tepenin yamacina indiginden 30° egimli olarak durmaktaydi.(Courtesy U.S.S.R. Academy of Sciences.Resim çekildiginde...)

Venera 10 inis bölgesi.


Back to Venus page.Back to home page.
All pictures by NASA except where noted.Copyright info.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız:
İstanbul (0216) 336 02 60          


Copyright ©1995-2001 KilimNet