Ana Sayfa
Ana Sayfa
KilimNet: Ana Sayfa
Internet ServisleriNetwork ServisleriÜrünlerDuyurular
Bağlantılarİnsan KaynaklarıKilimNet HakkındaSite HaristasıEnglish


KilimNet Ana SayfaGüneş Sistemi Sitesi Ana Sayfa

Venus Haritası ve Radar Mozikleri


Venus'ün bu haritası Magellan uzay aracının altimetresinden alınan bilgilerle oluşturulmuştur. (Haritanın daha büyük versiyonu, 78K)

Venus yüzeyinde yukarıdaki haritadan görüldüğü gibi 3 büyük kıta vardır. Bunlardan en büyüğü yaklaşık Afrika büyüklüğünde ve akrep şeklindeki Aphrodite Terra'dır. İkinci büyüklükteki kıta Avusturalya büyüklüğündeki Ishtar Terra'dır. Ishtar Terra'nın doğusundaki Maxwell Dağları 11,2 km ile Venus'ün en yüksek noktasını oluştururlar. Üçüncü kıta ise aslında iki dev volkan Rhea ve Theia Mons'tan oluşur.(Harita Tayfun Öner tarafından hazırlanmıştır. Map prepared by Tayfun Öner)

Yukarıdaki harita 24 bölgeye ayrılmıştır. Resimlerin üzerine tıklayarak bu bölgelerin Magellan tarafından çekilmiş radar fotoğraflarının mozaiklerini görebilirsiniz. Siyah olan karelerin mozaikleri hazırlanmakta olup çok yakında bunlar da sayfaya eklenecektir.


Diğer Venus Haritaları

Yukarıdaki haritalar Tayfun Öner tarafından Magellan ve Pioneer Venus Orbiter uzay araçlarının elde ettiği altimetre datalarının aynı projeksiyon sistemine dönüştürülüp Magellan datasındaki boşlukların Pioneer datasıyla tamamlanması ile oluşturulmuşlardır.


Back to Venus page.Back to home page.
All pictures by NASA except where noted.Copyright info.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız:
İstanbul (0216) 336 02 60          


Copyright ©1995-2001 KilimNet