Ana Sayfa
Ana Sayfa
Internet ServisleriNetwork ServisleriÜrünlerDuyurular
Bağlantılarİnsan KaynaklarıKilimNet HakkındaSite HaristasıEnglish


KilimNet Ana SayfaGüneş Sistemi Sitesi Ana Sayfa

MPEG Animasyonlar/MPEG Animations


Bu sayfada güneş sistemiyle ilgili çeşitli animasyonları bulabileceksiniz. Aksi belirtilmedikçe tüm animasyonlar ve 3D modeller Tayfun Öner tarafından yapılmıştır ve yapan kişinin adı belirtilmek şartıyla kullanımları serbesttir. MPEG göstericisi olmayan KilimNet aboneleri KilimNet FTP Server'ından shareware bir gösterici yükleyebilirler. (All animations are courtesy Tayfun Öner except where noted.)


Phobos'un üç boyutlu modelinin animasyonu. Model Ralph Turner'ın haritaları kullanılarak Tayfun Öner tarafından özel bir program yazılarak üretilmiştir.(Animation of 3D Phobos model made by Tayfun Öner using Ralph Turner's maps.)

Charon'un Marc Buie'nin haritası kullanılarak yapılmış animasyonu. (Rotating globe of Charon rendered by using Marc Buie's surface map.)

Pluto'nun Hubble Space Telescope haritası kullanılarak yapılmış animasyonu. (Rotating globe of Pluto rendered by using Hubble Space Telescope's surface map.)

Ganymede'nin bu resimleri Jupiter'in gölgesine girip çıkması sırasında Voyager 1 tarafından çekilmiştir.(These pictures of Ganymede were taken by Voyager 1 while Ganymede was in eclipse by Jupiter)

Epimetheus' un bu resimleri dünyaya geldiğinde hoş bir sürprizle karşılaşıldı. Epimetheus'un üzerine F halkasının gölgesi düşmekteydi. Bu olay planlanmamıştı ancak halkanın gölgesinin şekil değiştirmesi Epimetheus'un yüzey konturları hakkında değerli bilgiler vermiştir. Tüm Saturn sisteminde uzay araçlarının en çok yaklaştığı cisim Epimetheus'tur. 1979'da Pioneer 11 Epimetheus'un 2000 km yakınından geçmiştir. Ancak bu da planlanmamıştı çünkü Epimetheus henüz keşfedilmemişti! (F ring's shadow passing over Epimetheus.)

Galileo'nun Ida'ya yaklaşırken çektiği resimlerin animasyonu. (Pictures of Ida taken by Galileo during Ida encounter.)

Venus'ün animasyonu. Renkler yüksekliğe göre kodlanmış olup mavi renkler en alçak bölgelerdir. (Rotating globe of Venus.)

Venus'ün animasyonu. Renkler yüksekliğe göre kodlanmıştır. (Rotating globe of Venus.)

Giotto uzay aracının Halley'in çekirdeğine yaklaşırken çektiği resimlerin animasyonu. Son resim çekildiği anda Giotto'nun kamerası çarpan bir toz taneciği nedeniyle bozulmuştur. (Courtesy Tayfun Öner)

Saturn'ün yanından hayali bir uçuş animasyonu. (Animation created by Tayfun Öner)

Galileo uzay aracının dünyaya yaklaşırken çektiği resimlerden oluşturulan bir animasyon. (Courtesy NASA).


Back to home page.
All pictures by NASA.Copyright info.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız:
İstanbul (0216) 336 02 60          


Copyright ©1995-2001 KilimNet