Ana Sayfa
Ana Sayfa
KilimNet: Ana Sayfa
Internet ServisleriNetwork ServisleriÜrünlerDuyurular
Bağlantılarİnsan KaynaklarıKilimNet HakkındaSite HaristasıEnglish


KilimNet Ana SayfaGüneş Sistemi Sitesi Ana Sayfa

Nostalji Kösesi


Diger sayfalardaki resim ve bilgiler kolay elde edilmedi. Uzay araçlarinin günes sistemini incelemeye baslamasindan önce gezegenler hakkinda (bugünkü bilgilerimizle kiyaslandiginda) hemen hemen hiç bir sey bilmiyorduk. Bildiklerimizin bir kismi ise yanlisti.1959' da Luna 3 ile baslayan ay arastirmalari ve 1962' de Mariner 2 ile baslayan gezegen arastirmalarinda yüzbinlerce insan çalisti ve milyarlarca dolar harcandi. Yakinda bu çalismalar sirasinda karsilasilan zorluklari, özellikle de bilim adamlari tarafindan politikacilara karsi verilen savaslari anlatan ayri bir bölüm açacagim. Asagidaki resimler dev teleskoplarla çekilmis olup zamaninin en iyi resimleri arasindadir. Bilgiler ise 1962 ve daha öncesine ait olup çogu dogru degildir. Yanlis olan bilgiler kirmiziyla yazilmis olup, Netscape2.0 ve daha yukarisiyla görebilirsiniz.)


Mercury gezegenlerin en kücügüdür. Günese en yakin gezegen olup kendi ekseni ve günes etrafindaki dönüs süresi ayni olup 88 gündür. Bu yüzden bir tarafi sürekli gece diger tarafi ise sürekli gündüzdür. Günese bakan yüzünde sicaklik 340 derece civarindadir. Yüzeyinin aya benzedigi sanilmaktadir. Mercury' ün az miktarda atmosferi olup yogunlugu dünyanin binde ücü kadardir.

Venus dünyaya en yakin gezegen olup ayni zamanda dünyaya en fazla benzeyen gezegendir. Günes etrafinda 224 günde kendi ekseni etrafinda ise 22 saat 53 dakikada bir döner. Dünyaninkinden daha az yogunlukta bir atmosferi vardir ve yüzeyi bulutlarla kaplidir.

Mars dis gezegenlerin ilki olup Venus' ten sonra dünyaya en yakin gezegendir. Phobos ve Deimos adli iki uydusu vardir. Mars' in atmosferi vardir ve bu atmosferin yapisi dünyaninkine yakindir. Yalniz oksijen orani çok düsüktür. Atmosfer basinci dünya atmosferinin dörtte biri kadardir. Mars' ta daglar yoktur. Yüzeyi tamamen kizil renkli kumlarla kapli çöllerden olusur. Mars' ta dünyadan yapilan gözlemlerden anlasildigi kadariyla 40 kadar kanal vardir. Bu kanallarin yapma olduguna dair bir delil olmayip daha çok bir yüzey sekli olabilecekleri üzerinde durulmaktadir. Yapilan incelemelere göre Mars' ta büyük bir ihtimalle hayat vardir ancak bu hayat sadece bitkisel seviyede kalmistir.

En büyük gezegen olan Jupiter' in hacmi dünyaninkinin 1300 katidir. Çapi 137 bin km' dir. Jupiter' in 12 adet uydusu vardir. En büyük uydu 5600 km' lik çapiyla Ganymede' dir. Bundan sonra gelen uydular 5200 km çapli Callisto 3800 km çapli Io ve 3100 km çapli Europa' dir. Atmosferi kalin bulutlarla kapli oldugundan yüzeyini incelemek mümkün olmamistir. Atmosferindeki bulutlarin amonyaktan olustugu sanilmaktadir.

Jupiter' den sonra ikinci büyük gezegen olan Saturn' un çapi 120000 km' dir. Yogunlugu 1' den düsüktür. Bundan anlasildigi üzere gezegenin yüzeyi kati degildir. Bu yüzden Saturn' de hayat olmasi mümkün degildir. Saturn' un etrafinda üç adet halka vardir. Saturn' un 9 adet uydusu bulunmaktadir. Bunlarin en büyügü olan Titan atmosferi odugu bilinen tek uydudur.

Uranus' un capi 51000 km' dir. Kendi ekseni etrafinda 10 saat 45 dakikada bir döner. Yüzey yapisi hakkinda kesin bir bilgi yoktur. Atmosferinin hidrojen ve helyumdan olustugu sanilmaktadir. Uranus' un 5 adet uydusu vardir. (Uranus ve Neptune resimlerinin etrafindaki hale ve dört adet radyal isik teleskobun ikinci yansitici aynasini tutan çubuklar nedeniyle olusmaktadir.)

Neptune' un çapi 44410 km' dir. Çapi 5000 km' yi bulan Triton ve çapi 300 km civarinda olan Nereid adli iki uydusu vardir. Yüzeyi hakkinda bilgi yoktur. Hidrojen ve helyumdan ibaret bir atmosferi mevcuttur. Resmin sol altindaki parlak nokta Triton' dur.

Pluto günesin dokuzuncu gezegenidir. Çapi 6000 km olup bunu disinda fazla bir sey bilinmemektedir. (Pluto sag alttaki noktadir.)


1962 öncesi 1996
Toplam uydu sayisi 30 60
Asteroid sayisi 3000+ 6500+

Back to home page.
All pictures by NASA. Copyright info.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız:
İstanbul (0216) 336 02 60          


Copyright ©1995-2001 KilimNet