Ana Sayfa
Ana Sayfa
KilimNet: Ana Sayfa
Internet ServisleriNetwork ServisleriÜrünlerDuyurular
Bağlantılarİnsan KaynaklarıKilimNet HakkındaSite HaristasıEnglish


KilimNet Ana SayfaGüneş Sistemi Sitesi Ana Sayfa

PLUTO-CHARON


Günes sisteminin 8. genellikle de 9. gezegeni olan Pluto 1978' de kesfedilen Charon ile birlikte ikili bir gezegen sistemi olusturur. Yörüngesinin olduça eliptik olmasi nedeniyle 248 yillik Pluto yilinin 20 yili boyunca günese Neptune' den daha yakindir. 1999' a kadar Pluto sekizinci gezegen olarak kalacaktir. Yörüngesinin bir baska ilginç özelligi ise Neptune' e ancak yörüngesinin en uzak noktasinda iken en fazla yaklasmasidir. Pluto' nun çapi 2300 km Charon 'unki 1200 km' dir. Yörünge yariçapi 19600 km olup dönme merkezi her iki cismin disinda Pluto' ya yakindir. Bu yüzden Charon gerçek anlamda bir uydu degildir

Yukaridaki resim bir fotograf olmayip 1954' ten 1990' a kadar yapilmis fotometrik ölçümler kullanilarak MarcW.Buie tarafindan bilgisayarda olusturulmus görüntülerdir. Tabii ki fotometrik ölçümler normalde bu kadar detayli görüntü olusturmak için yeterli degildir. Ancak Pluto ve Charon' un dönme eksenlerinin 95° yatikligi nedeniyle, 1985 yilinda tutulmalar baslamis ve 1990 yilina kadar her iki cisim birbirinin önünden ya da gölgesinden gecmistir. Bu sirada meydana gelen karmasik isik degisimlerinin analizi sonucunda hemen hemen tüm yüzeyin haritasi çikarilmistir. Bu olaylarin yakin zamana rastlamasi büyük bir sanstir çünkü bu tutulmalar bir daha ancak 21. yüzyilda gerçeklesecektir. Pluto her hangi bir uzay aracinin ziyaret etmedigi tek gezegendir. Ancak su anda iki uzay aracinin gönderilmesi için çalismalar baslamis durumdadir. Bunlar yarim Pluto gününün katlari kadar (1 Pluto günü = yaklasik 6.39 dünya günü) arayla Pluto' nun yanindan geçerek tüm yüzeyini görüntüleyecektir. (Image rendered by Tayfun Öner using images courtesy Marc W. Buie)

Pluto' nun yukaridaki gorüntüleri Hubble' in çektigi fotograflar kullanilarak olusturulmustur. Bu resimler yukaridaki resimlerin dogrulugunu kanitlamistir. Pluto' nun günes siteminde en çok Neptune' ün uydusu Triton' a benzedigi sanilmaktadir.(Image rendered by Tayfun Öner using images courtesy Marc W. Buie , STSCI)

Charon' un Marc W. Buie tarafindan olusturulmus görüntüsü.(Image courtesy Marc W. Buie)


Back to home page.
All pictures by NASAand STSCI.Copyright info.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız:
İstanbul (0216) 336 02 60          


Copyright ©1995-2001 KilimNet